معرفی سفیر یا نمایندگی
بخش اقتصادي

                                                              بسمه تعالی

                                     اقتصاد اروگوئه در یک نگاه

موقعیت و سیستم اقتصادی  :

      کشوراروگوئه درجنوب شرقی امریکای جنوبی و با نام رسمی جمهوری شرقی اروگوئه ، با جمعیت 4/3 میلیون نفر از

یک اقتصاد آزاد برخوردار می باشد و محور اقتصاد آن براساس تولیدات کشاورزی ومحصولات دامپروری است که عمدتا شامل برنج، غلات، سویا، چوب و سلولز، گوشت، پشم، تولیدات لبنی و مواد غذایی با پروسه تولید و تبدیل می باشد . همچنین در زمینه صنعت نیز از تولیداتی  نظیر ماشین آلات برقی، ابزار و لوازم حمل ونقل، منسوجات ، مواد شیمیایی ، نوشیدنی و داروهای گیاهی برخوردار است.

      این کشوربا بهره گیری از نیروی کار تحصیل کرده و صدور کالا بخصوص درحوزه کشاورزی و دامپروری توانسته است اقتصاد خودرا رونق ببخشد. با توجه به بحران اقتصاد جهانی بین سالهای 2008 و 2009 رشد اقتصادی آن به 6/2 درصد تنزل  نمود ولی مجددا از 2010 رشد اقتصادی آن بهبود یافت و دربرخی سالهای اخیر تا 9/8 درصد نیزرسیده ودرامد سرانه نیز بالا رفت . بطورکلی درطول  سالهای گذشته تا زمان حاضر  با توجه به تحولات وتغییرات  بوجودآمده در نظام اقتصاد بین الملل و بویژه بحران اقتصادی در چند کشور با اقتصاد قدرتمند منطقه امریکای لاتین نظیر برزیل اقتصاد اروگوئه نیز دستخوش تحولاتی شده و رشد اقتصادی آن نیز با نوساناتی مواجه گردید. نرخ رشد اقتصادی اروگوئه در پایان سال 2015 برابر 8/2 درصد بوده است. میزان GDP  آن با معیار PPP( توان خرید بین الملل ) برابر 72.36 میلیارد دلار وGDP  رسمی آن برابر 56.8میلیارد دلارمی باشد.( با مقیاس جهانی در رتبه 95 واز نظر رشد اقتصادی در رده 107 قرار دارد). درآمد سرانه آن برابر 16092دلار است.

     موضوعی که در اقتصاد کشور اروگوئه حائز اهمیت می باشد این است که اقتصاد این کشور به طور کلی در قالب" اتحادیه مرکوسور"شکل گرفته و تعریف می شود.

" اتحادیه مرکوسور(متشکل از کشورهای برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، ونزوئلا و اروگوئه ) (Mercado Común del Sur) یک معاهده تجارت منطقه‌ای در آمریکای جنوبی است که در سال ۱۹۹۱ براساس قرار داد اسونسیون [Asunción/Paraguay] میان کشور‌های فوق تاسیس شد. این اتحادیه  250 میلیون نفر  را  با هم متحد می کند  و  75 درصد کل تولید ناخالص ملی  به آن تعلق دارد. هدف از تشکیل  این اتحادیه  حمایت از  تجارت آزاد، رشد وتوسعه گردش آزادکالا، ساکنان و سرمایه درتمام کشورهای عضواتحادیه است. اما این واقعیت که  نمایندگان « مرکوسور» در فکر  گسترش مستقل همکاری با کشورهای خاص هستند گواه حالت سیاسی این اتحادیه است.  ابتکارات اخیر « مرکوسور»  نشانگر آن است که این اتحادیه قصد دارد  نقش مهمی در نیمکره غربی  بازی کند و حتی نفوذ  خود را بسوی نیمکره شرقی گسترش بدهد. امروزه  کشورهای عضو به ویژه کشورهای کوچکی نظیر اروگوئه که براساس مقررات حاکم برمرکوسور اقتصاد خود را به گونه ای به کشورهای باقدرت اقتصادی بزرگ مانند برزیل و آرژانتین وابسته کرده اند به این نتیجه رسیده اند که وجود برخی مقررات محدودکننده در مرکوسور مانعی برای توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها محسوب شده ولذا درصدد هستند راه هایی را برای گریز از این محدودیتها پیداکنند. وضعیت کنونی و بروز بحران های شدید سیاسی و اقتصادی در کشورهای ونزوئلا و برزیل و حتی آرژانتین بر اقتصاد منطقه تاثیرات منفی بسیار زیادی بجای گذاشته است. در میان این کشورها  ونزوئلا در تنگنای سیاسی و اقتصادی قرارگرفته و در داخل بلوک مرکوسور به گونه ای منزوی گشته   که ریاست دوره ای این کشوراز سوی اغلب کشورهای عضو به رسمیت شناخته نشده است.            

     درجریان بحران های بوجود آمده در کشورهای دیگر عضو، اروگوئه نیز فرصت را غنیمت شمرده  وبا استفاده از فضای ایجاد شده ، در حال توسعه روابط دو جانبه با کشورهای اروپایی وآسیایی می باشد."  

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر