معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادي فيمابين ايران و اروگوئه

روابط جمهوري اسلامي ايران و اروگوئه تا سال 1376 با همکاري فيمابين در سازمانهاي بين المللي و فروش نفت به اروگوئه  در ازاي خريد محصولات توليدي اين کشور شامل برنج و پشم  ( در چارچوب حساب مخصوص بين بانکهاي مرکزي دو کشور) به خوبي جريان داشت. راي مثبت اروگوئه به قطعنامه  رعايت حقوق بشر ايران، باعث شد که روابط به پائين ترين سطح خود برسد اما با تغيير راي اروگوئه از مثبت به ممتنع در سال 77 در زمينه حقوق بشر در اجلاس پنجاه و سوم مجمع عمومي و حمايت قابل توجه آقاي اوپرتي وزير امورخارجه وقت اين کشور، بعنوان رياست پنچاه و سومين مجمع عمومي سازمان ملل متحد از تصويب ايده گفتگوي تمدنها، روابط دو جانبه مجددا به سطح مطلوبي ارتقاء يافت. در مجموع روابط فيمابين ايران و اروگوئه ، همواره مثبت و پايدار بوده است.

با توجه به عدم پيشرفت اروگوئه در حوزه هاي صنعتي، جمهوري اسلامي ايران مي تواند در زمينه هاي صدور خدمات فني مهندس با ورود به همکاري در زمينه هايي مانند مونتاژ و توليد مشترک خودرو و ماشين آلات کشاورزي  و رآه سازي، صنايع کشتي سازي، نفت و پتروشيمي، فعاليت هاي معدني، تاسيسات بندري و سرمايه گذاري در بخش هايي مانند کشتارگاه، کاشت دانه هاي روغني همانند سويا، آبزي پروري و کلا صنايع مرتبط با کشاورزي و دامپروري و ... بهره لازم را ببرد.و علاوه بر توسعه صادرات غير نفتي و شناسايي بازارهاي هدف، جذب تکنولوژي و فن  آوري اروگوئه در زمينه توليدات دامي و فرآوري آن ، دستيابي به بازار مشترک جنوب،مرکوسور( اروگوئه،پاراگوئه، برزيل،آرژانتين و ونزوئلا) از طريق اروگوئه و صدور خدمات فني و مهندسي کشورمان را مد نظر داشته باشد .

با توجه به اينکه از منظر قانوني، امکان خريد زمين و ملک توسط خارجي ها در اروگوئه امکان پذير مي باشد و نظر به مراتع بسيار وسيع در تمامي نقاط اين کشور و بارندگي مناسب، حتي اشخاص حقيقي و حقوقي و شرکتهاي علاقمند نيز  مي توانند نسبت به خريد زمينهاي مستعد در وسعت زياد جهت پرورش دام و صادرات آن به کشورمان با هدف پوشش بخشي از گوشت قرمز مورد نياز، اقدام نمايند. لازم به ذکر است که قيمت هر هکتار مرتع مناسب در حال حاضر حدود 4 هزار دلار تخمين زده ميشود.

تا کنون 5 دور کميسيون مشترک اقتصادي فيمابين دو کشور به امضاء رسيده است . از مهمترين اسناد اقتصادي امضاء شده بين دو کشور ايران و اروگوئه به شرح ذيل مي باشد:

1- يادداشت تفاهم همکاري فيمابين مراکز توسعه صادرات

2- يادداشت تفاهم همکاريهاي علمي و فني در زمينه کاشت و برداشت برنج

3- يادداشت تفاهم همکاريهاي  در زمينه پرورش گوسفند و توليد پشم

4- يادداشت تفاهم بهداشت دام

5- يادداشت تفاهم اتاق بازرگاني ايران و اتاق تجاري بازرگاني اروگوئه

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر