گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
وضعیت اقتصادی اروگوئه

وضعیت اقتصادی اروگوئه

اقتصاد اروگوئه، بر اساس اصول ليبراليسم اقتصادي و مالكيت خصوصي بنا شده و بخش كشاورزي، دامداري و ماهيگيري، مهمترين بخش اقتصادي در این کشور محسوب مي شود.

اقتصاد اروگوئه اساساً بر پايه كشاورزي و دامداري (گاو و گوسفند) استوار است و مي توان گفت در مجموع صنايع مربوط به فرآورده هاي دامي و كشاورزي، مهمترين بخش صنعتي اين كشور را تشكيل مي دهند.

طبق برآوردهاي آماري بيش از  15% از سهم توليد ناخالص داخلي اروگوئه به بخش كشاورزي و دامداري اختصاص دارد. برنج،گندم، جو، ذرت، تخم آفتابگردان، سويا،‌ حبوبات، سبزيجات، صيفي جات، توتون، تنباكو و دانه هاي روغني و انواع ميوه از محصولات توليدي كشاورزي این کشور مي باشد.

در اين ميان كشت برنج به عنوان يكي از محصولات عمده اي است كه اروگوئه سابقه اي ديرينه در امر توليد آن دارد و اين كشور مقام هشتم در صادرات برنج را در كل دنيا از آن خود نموده است. توليد سويا به يكي از بخش هاي مهم توليد محصولات كشاورزي اروگوئه تبديل شده که حجم آن نسبت به سال هاي گذشته سه برابر شده و قابليت صادراتي يافته است.

جنگل كاري و فرآورده هاي جنبي آن (الوار چوب، خمير چوب و چوب هاي صنعتي) از زمينه هاي جديدي است كه امروز به يكي از بخش هاي عمده صادراتي اروگوئه تبديل شده و مورد توجه دولت مي باشد.

صادرات اروگوئه در سالهاي اخير با رشد مثبت روبرو بوده است. كشورهاي برزيل، ايالات متحده آمريكا و آرژانتين مقصد اصلي صادرات اروگوئه مي باشد.

گوشت، پوست، چرم، پشم، کرک، محصولات كشاورزي نظير برنج، سويا و روغن و محصولات دامی نظیر شیر و فرآورده های لبنی، کالاهاي عمده صادارتي اروگوئه می باشند.

متقابلاً ماشين آلات، دستگاههاي مكانيكي، لوازم صوتي و تصويري، وسايل نقليه، پلاستيك و مشتقات نفتي، مهمترين کالاهای وارداتي اين كشور محسوب مي شوند.

محصول پشم اروگوئه در بازار بين المللي از شهرت جهاني برخوردار است و محصولات گوشتي اين كشور به دليل كيفيت بالا به بازارهاي آمريكا و اتحاديه اروپا صادر مي شود.

صنعت پوست و چرم اروگوئه يكي ديگر از بخش هاي عمده تجاري این کشور است و در مجموع جايگاه سوم را در صادرات اين كشور دارا مي باشد.

بخش ماهيگيري نيز طي سال هاي اخير با حمايت هاي دولت، از توسعه و پيشرفت مناسبي برخوردار گردیده و صادرات فرآورده هاي دريايي، يكي از منابع مهم درآمد خارجي است كه در رشد اقتصادي اروگوئه تأثيردارد.

باوجود فعال بودن بخش خصوصی در این کشور، حال مالكيت دولتي 25% نيروي كار را به خود اختصاص داده و دولت  انحصار خدماتي چون آبرساني، توليد برق، تلفن و پالايش نفت را بر عهده دارد.

دولت اروگوئه در سال 2003  با تصويب قانوني قصد داشت مديريت  شركت نفت دولتي اين كشور (آنكاپ) را به بخش خصوصي  واگذار نمايد كه قانون مذكور در همه پرسي عمومي با شكست روبرو گرديد.  

این کشور با بهره گیری از نیروی کار تحصیل کرده و صدور کالا بخصوص درحوزه کشاورزی و دامی توانسته است اقتصاد خود را رونق بخشد. با توجه به بحران اقتصاد جهانی بین سال های 2008 و 2009 رشد اقتصادی این کشور درصد تنزل  نمود ولی مجددا از 2010 رشد اقتصادی آن بهبود یافت.

نرخ رشد اقتصادی اروگوئه در پایان سال 2015 برابر 2.8 درصد و میزانGDP  آن با معیار PPPبرابر 36.72 میلیارد دلار وGDP  رسمی آن 8.56 میلیارد دلار بوده است.

اروگوئه از نظر GDPدر رتبه 95 جهان و از نظر رشد اقتصادی در رتبه 107 جهان قرار دارد. درآمد سرانه این کشور برابر با 16 هزار و 92 دلار می باشد.

موضوعی که در اقتصاد کشور اروگوئه حائز اهمیت می باشد این است که اقتصاد این کشور به طور کلی در قالب اتحادیه مرکوسور (Mercado Común del Sur) شکل گرفته و تعریف می شود.

«اتحادیه مرکوسور» متشکل از کشورهای برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، ونزوئلا و اروگوئه،یک معاهده تجارت منطقه‌ای در آمریکای جنوبی است که در سال ۱۹۹۱ براساس قرار داد آسونسیون [Asunción/Paraguay] میان کشور‌های فوق تأسیس شد. این اتحادیه  250 میلیون نفر  را  با هم متحد می کند. هدف از تشکیل  این اتحادیه، حمایت از  تجارت آزاد، رشد و توسعه گردش آزادکالا، ساکنان و سرمایه در تمام کشورهای عضو اتحادیه است. اما این واقعیت که نمایندگان «مرکوسور» در فکر  گسترش مستقل همکاری با کشورهای خاص هستند، گواه حالت سیاسی این اتحادیه است.  ابتکارات اخیر «مرکوسور» نشانگر آن است که این اتحادیه قصد دارد نقش مهمی در نیمکره غربی بازی کند و حتی نفوذ خود را به سوی نیمکره شرقی گسترش دهد. امروزه  کشورهای عضو بویژه کشورهای کوچکی نظیر اروگوئه که براساس مقررات حاکم بر مرکوسور، اقتصاد خود را به گونه ای به کشورهای با قدرت اقتصادی بزرگ مانند برزیل و آرژانتین وابسته کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که وجود برخی مقررات محدودکننده در مرکوسور مانعی برای توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها محسوب شده و لذا درصدد هستند راه هایی را برای گریز از این محدودیت ها پیداکنند. وضعیت کنونی و بروز بحران های شدید سیاسی و اقتصادی در کشورهای ونزوئلا و برزیل و حتی آرژانتین بر اقتصاد منطقه تأثیرات منفی بسیار زیادی بجای گذاشته است. در میان این کشورها  ونزوئلا در تنگنای سیاسی و اقتصادی قرارگرفته و در داخل بلوک مرکوسور به گونه ای منزوی گشته که ریاست دوره ای این کشور از سوی اغلب کشورهای عضو به رسمیت شناخته نشده است. درجریان بحران های بوجود آمده در کشورهای دیگر عضو، اروگوئه نیز فرصت را غنیمت شمرده  و با استفاده از فضای ایجاد شده ، در حال توسعه روابط دو جانبه با کشورهای اروپایی و آسیایی می باشد.

علاوه بر بلوك مركوسور، بلوك نفتا (شامل آمريكا، كانادا و مكزيك) و اتحاديه اروپا نیز به ترتيب در اولويت روابط اقتصادي اروگوئه قرار دارند. در سال هاي اخير، روابط اقتصادي اروگوئه با اتحاديه اروپا بطور اخص و اروپا بطور اعم همواره در كانون توجه مسئولان و صادركنندگان کالاهای اين كشور قرار داشته و به عنوان يكي از بازارهاي بسيار مهم مدنظر آنان بوده است.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران