معرفی سفیر یا نمایندگی
اقتصاد

وضعيت اقتصادي اروگوئه

اقتصاد اروگوئه بر اساس اصول ليبراليسم اقتصادي  و مالكيت خصوصي بنا شده است ، با اين حال مالكيت دولتي سهم قابل توجهي شامل 25 % نيروي كار را به خود اختصاص داده است  و دولت  انحصار خدماتي چون آبرساني، توليد برق، تلفن، پالايش نفت و ... را به عهده دارد.

دولت اروگوئه در سال 2003  با تصويب قانوني قصد داشت مديريت  شركت نفت دولتي اين كشور (آنكاپ) را به بخش خصوصي  واگذار نمايد كه قانون مذكور درهمه پرسي عمومي با شكست روبرو گرديد.  صادرات اروگوئه در سالهاي اخير با رشد مثبت روبرو بوده است. كشورهاي  برزيل، ايالات متحده آمريكا و آرژانتين مقصد اصلي صادرات اروگوئه مي باشند .

گوشت،پوست،چرم، محصولات كشاورزي نظير برنج، سويا و روغن موتور بخش كالاهاي عمده صادارتي و ماشين آلات، دستگاههاي مكانيكي، لوازم صوتي- تصويري، وسايل نقليه، پلاستيك و مشتقات نفتي مهمترين فرآوردهاي وارداتي اين كشور محسوب مي شوند.  

بلوك مركوسور( برزيل، آرژانتين و پاراگوئه و اخیرا ونزوئلا) ، بلوك نفتا ( آمريكا ، كانادا، مكزيك) و اتحاديه اروپا بترتيب در اولويت روابط اقتصادي اين كشور قرار دارد. در سالهاي اخير، روابط اقتصادي اروگوئه با اتحاديه اروپا بطور اخص و اروپا بطور اعم همواره در كانون توجه مسئولان و صادر كنندگان اين كشور قرار دارند و بعنوان يكي از بازارهاي بسيار مهم مدنظر مي باشد .

بخش كشاورزي، دامداري و ماهيگيري مهمترين بخش اقتصادي در اروگوئه محسوب ميشود و اقتصاد اين كشور اساسا بر پايه كشاورزي و دامداري (گاو و گوسفند) استوار است و ميتوان گفت رويهمرفته صنايع مربوط به فرآورده هاي دامي و كشاورزي مهمترين بخش صنعتي اين كشور را تشكيل ميدهند. طبق برآوردهاي آماري بيش از 15  درصد از سهم توليد ناخالص داخلي كشور به بخش كشاورزي و دامداري اختصاص دارد. برنج،گندم، جو، ذرت، تخم آفتابگران، سويا،‌ حبوبات، سبزيجات، صيفي جات ، توتون ، تنباكو و دانه هاي روغني و انواع ميوه از محصولات  توليدي كشاورزي ميباشد.

در اين ميان كشت برنج بعنوان يكي از محصولات عمده اي است كه اروگوئه سابقه اي ديرينه در امر توليد آن دارد و اين كشور مقام هشتم در صادرات برنج را در كل دنيا از آن خود نموده است . توليد سويا به يكي از بخشهاي مهم توليد محصولات كشاورزي اروگوئه تبديل شده  است كه نسبت به سالهاي گذشته سه برابر شده و قابليت صادراتي يافته است . جنگل كاري و فرآورده هاي جنبي آن ( الوار چوب ، خمير چوب ، چوبهاي صنعتي و غيره) از زمينه هاي جديدي است كه امروز به يكي از بخش هاي عمده صادراتي اروگوئه تبديل شده و مورد توجه دولت ميباشد .

          پرورش دام و گوسفند ، فرآورده هاي دامي نظير پشم ، كرك ، گوشت گاو و گوسفند، شير و مواد لبني و پوست و چرم از مهمترين توليدات اروگوئه در زمينه دامداري هستند. محصول پشم اروگوئه در بازار بين المللي از شهرت جهاني برخوردار است و محصولات گوشتي اين كشور بدليل كيفيت بالا به بازارهاي آمريكا و اتحاديه اروپا صادر مي شود.

صنعت پوست و چرم اروگوئه نيز يكي ديگر از بخش هاي عمده تجاري اروگوئه است  و در مجموع جايگاه سوم را در صادرات اين كشور دارا ميباشد. بخش ماهيگيري نيز طي سالهاي اخير با حمايتهاي دولت از توسعه و پيشرفت مناسبي برخوردار بوده است و صادرات فرآورده هاي دريايي يكي از منابع مهم درآمد خارجي است كه در رشد اقتصادي اروگوئه تاثير دارد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر