گالری تصاویر
اطلاعیه ها
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته ایران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته ایران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته ایران
 ٢١:٥٥ - 1397/09/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
معرفی حساب رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توئیتر
معرفی حساب رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توئیتر
معرفی حساب رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توئیتر
 ٢٠:٤٩ - 1397/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرکت جمهوری اسلامی ایران در جشنواره مهاجران اروگوئه
سامانه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایرانی
روابط و همکاری های پارلمانی ایران و اروگوئه توسعه می یابد
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > فصل جدید در روابط ایران با کشورهای پیشرو آمریکای جنوبی


  چاپ        ارسال به دوست

فصل جدید در روابط ایران با کشورهای پیشرو آمریکای جنوبی

فصل جدید در روابط ایران با کشورهای پیشرو آمریکای جنوبی

 وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی به برزیل و اروگوئه سفر می کند که با توجه به ویژگی های این دو کشور مهم آمریکای جنوبی این سفر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند فصل جدیدی در روابط ایران با کشورهای با اقتصادهای پیشرو این منطقه شکل دهد. به گزارش ایرنا، 'بهرام قاسمی'سخنگوی وزارت امور خارجه پیشتر اعلام کرده بود که محمد جواد ظریف از عصر یکشنبه(دیروز) در صدر هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به‌ چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی سفر می کند.
در این سفر، وزیر امور خارجه و هیات همراه به کشورهای سنگال، نامیبیا ، برزیل و اروگوئه سفر و با مقام های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی این کشورها دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

*
جایگاه ویژه برزیل و اروگوئهدر آمریکای لاتین
آنچه موجب اهمیت ویژه این سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به منطقه آمریکای جنوبی می شود، جایگاه برتر دو کشور برزیل و اروگوئه در منطقه است. ثبات سیاسی و رشد اقتصادی این دو کشور باعث شده تا برزیل و اروگوئه از لحاظ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جزو کشورهای پیشرو نه تنها در میان لاتینی ها بلکه در عرصه جهان باشد. به ویژه برزیل که با اقتصاد در حال توسعه اش در سالهای اخیر خود را به عنوان یک کشور مهم جهان معرفی کرده است.
آمریکای لاتین همواره از اهمیت خاصی برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف برخوردار است. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ارتباط هر چه بیشتر در حوزه های دیپلماتیک و تجاری با این منطقه یکی از برنامه های مهم دولت ها در ایران بوده است. از یک سو حضور دولت های ضد امپریالیستی در آمریکای لاتین که همواره مخالف سیاستهای کاخ سفید بوده اند و از سوی دیگر تلاش قدرتهای بزرگ جهان به ویژه چین و روسیه برای نفوذ هر چه بیشتر در این منطقه، اهمیت آمریکای لاتین را دو چندان کرده است
گسترش روابط تهران با کشورهای این منطقه در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد. آمریکا نیز که پیشتر آمریکای لاتین را جزو حیاط خلوت خود می دانست با حضور پررنگ چین و روسیه در این منطقه یه تکاپو افتاده است. این تحولات همگی نشان از جایگاه منطقه آمریکای لاتین در عرصه جهانی دارد. انتخاب این دو کشور در سفر جدید محمد جواد ظریف به منطقه آمریکای جنوبی نشان می دهد که ایران همواره به دنبال تحکیم روابط با کشورهای آمریکای لاتین است. حضور شماری از فعالان اقتصادی در این سفر می تواند زمینه را برای گسترش روابط تجاری و افزایش سرمایه گذاری های دوجانبه فراهم کند
با توجه به سابقه خوب برزیل و اروگوئه در زمینه های اقتصادی و تجاری، این سفر می تواند نویدبخش آغاز فصل جدیدی در روابط ایران با کشورهای مهم و با اهمیت آمریکای لاتین باشد. در حوزه دیپلماسی بین الملل نیز با تحکیم روابط دوجانبه، برزیل و اروگوئه می توانند به شرکای قابل اعتمادی برای تهران تبدیل شوند.

*
برزیل
برزیل با نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است که به دلیل وسعت اش نیمی از این منطقه را در بر گرفته است. برزیل پنجمین کشور بزرگ جهان از لحاظ وسعت و پنجمین کشور پرجمعیت جهان با زبان پرتغالی است. تنها کشور منطقه امریکای لاتین که مردمش به زبان پرتغالی سخن می گویند، برزیل است و بقیه به زبان اسپانیولی صحبت می کنند. این کشور یک سوم جمعیت منطقه آمریکای لاتین را در خود جای داده است
بیشتر ساکنان برزیل در سراسر مناطق شرقی متمرکز شده اند. برازیلیا پایتخت و ریودوژانیرو دو شهر مهم این کشور به حساب می آید
برزیل که یکی از مهمترین اقتصادی در حال توسعه جهان به شمار می رود در سالهای اخیر توانسته در حوزه های مختلف دستاوردهایی بدست بیاورد. این کشور دارای یک بخش خدمات قوی و در حال رشد و دارای مواد معدنی غنی است و صادرات کننده مقادیر زیاد فولاد، خودرو، الکترونیک، و کالاهای مصرفی می باشد. برزیل منبع اولیه قهوه، پرتقال و منسوجات و تولیدکننده اصلی شکر، سویا و گوشت گاو است. این در حالی است که اهمیت نسبی بخش کشاورزی برزیل از اواسط قرن بیستم زمانی که این کشور به سرعت در مسیر شهرنشینی و بهره گرفتن از پتانسیل معدنی، صنعتی و هیدروالکتریکی خود قرار گرفت، تنزل یافت. شهر سائوپائولو نیز به یکی از مهمترین مراکز صنعتی و تجاری جهان تبدیل شده است.
دولت برزیل در قرن بیستم تلاش کرد در تولیدات این کشور تنوع ایجاد کند و از وابستگی به صادرات کشاورزی اش با ایجاد یک بخش تولید قوی رو به رشد بکاهد. لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری سابق برزیل یکی از مقامات ارشد این کشور بوده که اقتصادش را تا حدودی رونق بخشید و توانست دستاوردهایی را در کاهش نابرابری های اجتماعی و کمک به فقرا بدست بیاورد. وی اخیر به دلیل محکومیت در یک پرونده فساد مالی بازداشت و روانه زندان شده است.
ایران و برزیل همواره در دوره های مختلف روابط دیپلماتیک پایداری داشته اند و سابقه این روابط به سال 1282 هجری بازمی گردد. در 14 مرداد 1322 سفارت ایران در ریودوژانیرو پایتخت آن زمان آغاز به کار کرد و چند دهه بعد برازیلیا پایتخت جدید انتقال یافت. مراوادات تجاری میان ایران و بزریل نیز در سطح مطلوبی قرار داشته و دو کشور به گسترش روابط سیاسی و تجاری تمایل دارند. برزیل از جمله کشورهای اصلی وارد کننده محصولات ایران به شمار می رود
پیشتر سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل اعلام کرده بود که حجم روابط تجاری دو کشور از حدود 400 میلیون دلار در اواخر دهه 90، به بیش از 4/2 میلیارد دلار در سال 2011 رسید که در دولت دیلما روسف رئیس جمهوری پیشین برزیل به 4/1 میلیارد دلار در 2014 تنزل یافت اما پس از برجام حجم تجارت دو کشور در سال 2016 به 3/2 میلیارد دلار افزایش یافت. اقلام عمده صادراتی برزیل به ایران شامل غلات حدود 45درصد، گوشت گاو و مرغ 23 درصد، شکر حدود 10 درصد ، روغن سویا حدود 7 درصد و کنجاله سویا حدود 7درصد و اقلام عمده صادراتی ایران به برزیل شامل میوه جات 37درصد ، شیشه 23درصد، پلاستیک و رزین 10درصد ، فرش 9درصد سنگ و گچ و سیمان 5درصد است.

*
اروگوئه
این کشور کوچک در جنوب شرق آمریکای جنوبی قرار گرفته. دومین کشور کوچک این منطقه همواره از لحاظ سیاسی و اقتصادی در سایه جمهوری هایی همچون برزیل و آرژانتین قرار داشته. اروگوئه که از سال 1828 به عنوان کشور مستقل اعلام موجودیت کرد در قرن بیستم در مسیر شکوفایی و توسعه قرار گرفت و به عنوان یکی از پیشروترین جوامع در منطقه امریکای لاتین شناخته شد که به وِیژه به دلیل ثبات سیاسی اش در مقایسه با اوضاع سیاسی دیگر کشورهای این منطقه، قوانین اجتماعی پیشرفته و یک طبقه بزرگ متوسط شهره شد. از اروگوئه پیشتر مشهور به سوئیس منطقه امریکای لاتین بود. این کشور یکی از پیشرفته‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای آمریکا لاتین است و کشاورزی، دامداری و ماهی‌گیری مهمترین بخش‌های اقتصادی اروگوئه به‌شمار می‌رود؛ به طوری که بیش از ۱۵درصد سهم تولید ناخالص داخلی کشور به بخش کشاورزی و دامداری اختصاص دارد.
برنج، گندم، جو، ذرت، تخم آفتابگردان، سویا، حبوبات، سبزی، تره‌بار، توتون، تنباکو، دانه‌های روغنی و انواع میوه از فراورده‌های کشاورزی این کشور به شمار می رود.
بررسی آمارهای منتشر شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در پنج ماهه اول سال گذشته جمهوری اسلامی ایران از اروگوئه 65 میلیون و 198 هزار و 524 دلار واردات داشت.
تولید ناخالص ملی اروگوئه در میان بالاترین در این رده در امریکای لاتین قرار داشته است. این کشور از یک طبقه متوسط شهری بزرگ برخوردار بوده. استاندارد نسبتا بالای زندگی در این کشور از لحاظ تاریخی براساس درآمدهای ناشی از صادرات محصولات کشاورزی به ویژه پشم و گوشت بوده است. برای کاهش وابستگی های این کشور به بخش خارجی، دولتهای مختلف در این کشور بخش های مختلف داخلی را به تولید و خدمات داخلی تشویق می کردند. پرورش گوسفند و گاو دو فعالیت مهم اقتصادی اروگوئه است
ایران و اروگوئه طی 111 سال گذشته از روابط دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل برخوردار بوده اند و دو کشور علاوه بر مناسبات دوجانبه، همکاری خوبی در سطح سازمان ها و مجامع بین المللی داشته اند. سابقه روابط ایران و اروگوئه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سال 1362 بازمی گردد و در سال 1369 سفارت ایران در مونته ویدئو پایتخت این کشور فعالیت خود را آغاز کرد. دو کشور در زمینه تبادلات تجاری نیز همواره از پتانسیل های یکدیگر در امور صادرات و واردات بهره برده و از محصولات دو طرف استفاده کرده اند.

 

 دانلود فايل : n82881438-72276889.jpg ( 33KB )


١٣:٢٦ - 1397/01/20    /    شماره : ٥٠٨٢٣٣    /    تعداد نمایش : ٧٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران