گالری تصاویر
اطلاعیه ها
معرفی بانک اطلاعات؛
سامانه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایرانی
این سامانه کامل ترین بانک اطلاعاتی شرکت های دانش بنیان ایرانی می باشد.
 ١٥:١٨ - 1397/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
روابط و همکاری های پارلمانی ایران و اروگوئه توسعه می یابد
گروه دوستی پارلمانی ایران و اروگوئه در دیدار با خورخه گاندینی رئیس مجلس نمایندگان اروگوئه در باره روابط دوجانبه و گسترش همکاری های پارلمانی میان دوکشور بحث و تبادل نظر کردند.
 ١٦:٥٨ - 1397/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضور گرم و پرشور ایران در جشن فرهنگی Culturafest
شرکت سفیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید پاراگوئه
پاراگوئه سفارت خود را از قدس خارج می کند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > روز پرکار ظریف در اروگوئه


  چاپ        ارسال به دوست

روز پرکار ظریف در اروگوئه

روز پرکار ظریف در اروگوئه

همایش تجاری مشترک ایران و اروگوئه امروز با حضور تجار و بازرگانان دو کشور و سخنرانی دکتر محمد جواد ظریف برگزار شد. ظریف در این نشست افتصادی بر ضرورت همکاری میان ایران و اروگوئه تأکید کرد. متن سخنرانی ظریف در این همایش به شرح ذیل است:


جناب آقای رودلفو نین نووُآ وزیر محترم روابط خارجی اروگوئه،
حضار گرامی، خانم ها و آقایان،
در ابتدا مایلم از مهمان نوازی گرم دولت و ملت جمهوری شرقی اروگوئه از اینجانب و هیات همراه تشکر نمایم.
بسیار خوشوقتم که به همراه هیاتی متشکل از جمعی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های بانکی، سرمایه گذاری، خودروسازی، داروسازی و بهداشت و درمان، صنایع برق و آب، کشاورزی و صنایع غذایی، آموزش عالی، حمل ونقل و شهرسازی، نفت و پتروشیمی و همچنین شرکت های بزرگ دانش­بنیان در این مجمع تجاری با حضور فعالان تجاری، اقتصادی و صنعتی اروگوئه حضور داریم.
حضور این تعداد فعال اقتصادی از دو طرف و برگزاری این همایش در واقع بیانگر وجود اراده سیاسی مشترک برای تمهید زمینه های حضور، مشارکت و نقش آفرینی هرچه بیشتر بخش های تجاری و بویژه بخش خصوصی دو کشور با هدف ارتقاء مناسبات اقتصادی و تجاری طرفین است.
سرآغاز روابط و پیوندهای دوستی میان دو کشور و ملت به بیش از یکصد سال پیش باز می­گردد. جالب آن که نخستین سند همکاری میان ایران و اروگوئه که در همان سال­های آغازین روابط به امضاء رسید، عهدنامه دوستی (مودت) و بازرگانی بوده است. فاصله جغرافیایی هیچ گاه مانع گسترش روابط دو جانبه نبوده و از نظر سیاسی و بازرگانی اروگوئه و ایران همواره شرکائی مطمئن و خوب برای یکدیگر در دو منطقه آسیای غربی و آمریکای لاتین بوده­اند. ساختارهای باثبات و امنیت، موقعیت خاص جغرافیایی و دسترسی به بازارهای منطقه آمریکای لاتین و نیز امکانات بندری و ترجیحات تجاری برای شرکت های خارجی، موقعیت مناسبی برای شرکای تجاری اروگوئه فراهم می کند. 
برنج اروگوئه در سه دهه گذشته مهم­ترین معرف اروگوئه در بازار ایران و میان شهروندان ایرانی بوده است. اروگوئه همچنین مشتری نفت ایران بویژه در سالهای دهه 1990 بوده است. لیکن ظرفیت ها بسیار گسترده تر از این هستند. ما امروز وظیفه داریم که با هم­فکری یکدیگر روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور را توسعه و تنوع ببخشیم. با وجود روند روبه رشد مناسبات تجاری دو کشور در سال 2017، ما نیازمند برداشتن گام های بیشتری برای رسیدن به ظرفیت­های واقعی توسعه تجاری طرفین هستیم. هدف اصلی این سفر و این فوروم، شناخت بیشتری میان بازرگانان و فعالان اقتصادی و بهره گیری از ظرفیت های همکاری ایران و اروگوئه برای حصول به همین هدف است.
این ظرفیت­ها از جمله شامل بخش های نفت و گاز، پتروشیمی، امور زیربنایی و عمرانی، ساخت نیروگاه، مسکن، صنایع پزشکی و دارویی، فن­آوری­های نوین زیستی و نانو فن­آوری و ماشین­آلات کشاورزی است. شرکت­های ایرانی آمادگی همکاری با شرکای اروگوئه­ای هم در قالب اجرای طرح­های مشترک همکاری و هم در چارچوب سرمایه­گذاری به منظور تولید و صادرات محصول را دارند.
در زمینه بهداشت و درمان خوشبختانه با اسنادی که میان دو کشور امضا شده زمینه برای همکاری دو جانبه بیش از گذشته فراهم است. همچنین علاقمند هستیم که سرمایه­گذاری مشترک در زمینه تامین گاز ال ان جی مورد نیاز اروگوئه داشته باشیم. در همین خصوص همچنین وزارت نفت ایران آمادگی دارد تا درخواست­های خرید نفت از ایران با قیمت توافقی مورد بررسی قرار دهد. 
ما در حالی که حجم روابط قابل قبول تجاری با همسایه شمالی و غربی اروگوئه داریم، مایل هستیم که روابط تجاری با اروگوئه را به سطح قابل قبولی برسانیم. همچنین این آمادگی وجود دارد که با مشارکت طرف­های ثالث فعالیت­های موثر تجاری داشته باشیم.
اقتصادهای دو کشور می­توانند مکمل یکدیگر در زمینه های برخوردار از مزیت نسبی و مورد علاقه طرفین باشند. موقعیت ایران در منطقه غرب آسیا و نیز جایگاه ویژه اروگوئه در سازمان مرکوسور، ظرفیت­های مناسبی برای همکاریهای چندجانبه تجاری بین طرفین ایجاد می کند. ضمن سپاسگزاری از توجه شما، اطمینان دارم که این همایش به افزایش شناخت دو کشور از ظرفیت­های یکدیگر و گسترش مراودات بازرگانی و همکاری­های اقتصادی میان ایران و اروگوئه خواهد انجامید. متشکرم


دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان پس از آن به ملاقات تاباره واسکز، رئیس جمهور اروگوئه رفت.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار ضمن اشاره به روابط سنتی و مستمر ایران و اروگوئه بر اساس احترام متقابل و با توجه به وجود زمینه های خوب همکاری بین دو کشور بویژه در بخش اقتصادی، بر همکاریهای دو جانبه و تنوع بخشی آن تاکید کرد و خواستار استفاده از ظرفیت همکاریهای خوب موجود در دو کشور شد که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.
نین با توجه به ریاست اروگوئه بر مرکوسور، ارتباط بیشتر ایران با مرکوسور از طریق همکاری با این کشور و برزیل مورد اشاره قرار گرفت. همکاری در بخش روابط بانکی، کشاورزی، سد سازی و شرکتهای دانش بنیان از موضوعات دیگر مطرح شده در این دیدار بود.
رئیس جمهور اروگوئه در این دیدار با استقبال از تعمیق و گسترش روابط اروگوئه و جمهوری اسلامی ایران افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور در تمامی حوزه ها را مورد تاکید قرار داد.دانلود فايل : image_(9).jpg ( 296KB )


١٦:١٥ - 1397/01/22    /    شماره : ٥٠٩٩٩٩    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران